Klient, ktorý bude vo veci úspešný, v rámci náhrad trov konania dostane od neúspešnej strany súdom priznanú náhradu za právne zastupovanie len v zmysle spomenutej vyhlášky o tarifnej odmene. Ustanovenia vyhlášky o tarifnej odmene sa použijú na určenie odmeny advokáta aj v prípade, že k dohode advokáta s klientom nedôjde.
Zmluvná odmena sa určuje:
- podľa počtu hodín účelne vynaložených na vybavenie veci (hodinová odmena),
- paušálnou sumou (paušálna odmena),
- podielom na hodnote veci (podielová odmena),
- tarifnou odmenou dohodnutou inak ako základnou sadzbou tarifnej odmeny.
Spôsoby určenia zmluvnej odmeny môžu byť kombinované.
Paušálna odmena sa môže dohodnúť:
- za poskytovanie právnych služieb v určitom časovom období alebo na neurčitý čas,
- za úplné vybavenie veci alebo súboru vecí.
Podielová odmena sa môže dohodnúť vo forme podielu na hodnote veci, ktorá je predmetom konania pred súdom alebo iným orgánom, ak je výsledok tohto konania podľa okolností prípadu veľmi neistý a advokát o tom klienta poučil. Maximálna výška dohodnutej podielovej odmeny nesmie presiahnuť 20 % z hodnoty veci, ktorá je predmetom konania pred súdom alebo iným orgánom.
Advokát má právo na dohodnutú podielovú odmenu len za predpokladu, že klient, s ktorým sa dohodol na poskytnutí právnych služieb za túto odmenu, mal plný úspech vo veci. Ak sa skončí konanie len čiastočným úspechom klienta, advokát má právo na pomernú časť dohodnutej podielovej odmeny. Ak nemal klient ani čiastočný úspech vo veci, advokát má právo požadovať od klienta iba náhradu hotových výdavkov.
Tarifná odmena